Zdecentralizowana Wiedza - potęga naszych czasów

 Obecne czasy są bardzo ciekawe, wymagające, ale i niebezpieczne. Każde poprzednie pokolenia miały takie samo spostrzeżenie i patrzyły przez pryzmat swoich czasów. Fakt, faktem żyjemy w czasach gdzie wiedza została zdecentrelizwona i dostęp jest tak powszechny, że możemy wybierać do woli źródła jej pochodzenia. I to jest potęga naszych czasów – łatwy dostęp do wiedzy, należy jednak pamiętać, że tylko my możemy nałożyć filtry na informacje jakie chcemy odbierać i na bazie których chcemy się uczyć i rozwijać.

Możliwości i zagrożenia

Chyba jak wszystko dookoła ma swoje plusy i minusy, niesie wiele możliwości, ale i zagrożenia. Podobnie jest z dostępnością do wiedzy – mamy możliwość szybkiego uczenia się i rozbudowywania wiedzy, dlaczego? Ponieważ ludzie zrozumieli, że każdy ma coś do zaoferowania świtu, każdy z nas ma bagaż doświadczeń i może podzielić się praktyką w danym obszarze – zarówno tym biznesowym jak i osobistym. 

Dlatego tak bardzo popularne są serwisy internetowe, gdzie można wiedzieć się niemal wszystkiego. To wspaniałe, ale trzeba zwrócić uwagę na ich jakość, rzetelność i kompletność. To stwarza możliwości, ale i zagrożenia. Chcemy się uczyć, ale chcemy zdobywać wiedzę, która ma odzwierciedlenie w rzeczywistości i praktyce. Teoria jest teorią, a praktyka zawsze będzie brała górę.

 

Dzielenie się wiedzą

Ja, Ty, my wszyscy możemy się dzielić wiedzą. Jeżeli, ktoś uważa inaczej to jest jego sprawa, a może raczej obawy przed scentralizowanym podejściem do wiedzy. Dawniej byli eksperci (i nadal są), przez wielu nazywani wyroczniami. Dzisiaj eksperci nadal są w cenie, ale można zdobyć wiedzę i informację od praktyków, którzy znają konkretną tematykę z pola walki. Nie negujemy w żaden sposób wiedzy teoretycznej (bo w przeciwnym razie uczelnie nie miały by racji bytu), jednak w dobie ogólnego dostępu do informacji i ludzi, możemy szybo otrzymać potrzebne wsparcie – wsparcie w postaci wiedzy od praktyków.

Wielu ludzi dzieli się wiedzą, ponieważ ma taką misję, wiele osób zarabia na tym pieniądze i to nic złego. Fakt jest taki, że dzielenie się wiedzą jest już na porządku dziennym.

Dostępność od ręki

Wiedza jeżeli tylko chcemy jest dostępna od ręki. Wystarczy wejść na fora eksperckie i zapytać o konkretny case. Możemy skorzystać ze szkoleń online, czy też ze szkoleń stacjonarnych. Możemy również zapytać bezpośrednio ludzi, którzy są na portalach branżowych. Często można uzyskać od takich osób odpowiedź na nurtujące nas pytania. Tak to prawda, Ci ludzie (eksperci) również mogą pomóc i są dostępni. 

Kiedy patrzymy na społeczeństwo to uczenie się z filmików umieszczonych na YT, jest tak powszechne jak oddychanie. Czy to coś złego, oczywiście, że nie. Wiele wartościowych informacji i solidna porcja wiedzy jest umieszczona również tam. Trzeba tylko uważnie dobierać treści odnośnie szukanego tematu.

Sieć, networking, i wiele innych form sprawia, że obecne czasy dają nam dostęp do najodleglejszych zakamarków naszej planety. Możemy spytać ludzi z Australii, Japonii jak rozwiązują konkretne problemy, dzięki czemu możemy zbudować własny punkt widzenia. 

Prawda czy fałsz

Z pewnością, należy uważać na fake newsy, na błędne informacje. Ktoś może powiedzieć, jak to zrobić – pozostaje weryfikować informację z różnych źródeł. Kiedy rozwijamy wiedzę to mamy już podstawy i rozwijamy ją o kolejną porcje wiedzy. Możemy wyczuć kiedy coś jest fikcją, a kiedy ma to sens. W dzisiejszych czasach, coraz trudniej jest rozróżnić prawdę od fałszu i dlatego pozostaje nam zdrowy rozsądek i logiczne myślenie – gdzie fakty się nie wykluczają i budują spójną całość.

 

Pamiętajmy, że prawda może mieć wiele obliczy. Co to znaczy? To nie psychologia czy filozofia, tylko podejście do zrozumienia – a mianowicie: ludzie mogą mieć różne podejścia do danego tematu. Kiedy inżynier rozwiązuje dany problem jedną metodą to ramy zgodnie z metodyką są takie same, ale podejście jest inne (tzn. droga do rozwiązania danego zagadnienia). I to jest przewaga jaką robią obecne czasy  dostępność do wiedzy. Możemy złapać różne punkty widzenia, różne style, różne rozwiązania dla jednego tematu. to sprawia, że możemy być bardziej kreatywni i budować nowe rozwiązania. Możemy się uczyć na doświadczeniu innych i rozwijać własne podejście. 

Dostęp do wiedzy jest dzisiaj niemal nieograniczony, kwestia tylko jak bardzo otwarci jesteśmy na to, aby czerpać z zasobów. Świat nie tylko ten fizyczny, ale i wirtualny zapewnia dostęp do wiedzy na niemal każdy temat. Trzeba tylko uważać i podchodzić z pewnym dystansem i zdrowym rozsądkiem. Każde źródło jest dobre o ile właściwie z niego korzystamy. 

 

podobne