W dzisiejszym świecie, natłok informacji zmusza nasz do jeszcze większej intensywności myślowej. Przetwarzamy niewyobrażalne ilości informacji – od momentu, kiedy się budzimy, aż do momentu kiedy kładziemy się spać. Wszystko to, co do nas dociera i co przyjmujemy sprawia, że tworzą się w naszej głowie pomysły, plany, schematy, rzeczy, które musimy pamiętać i które chcemy zrobić. Pytanie tylko, jak to wszystko zapamiętać i jak sobie poradzić w tym gąszczu różnorodnych tematów.
Overloaded?
Nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkiego, co do nas dociera i co przyjmujemy do naszego „systemu”. Wszystkie zadania, wszystkie rzeczy, którymi musimy się zająć sprawiają, że jesteśmy przeładowani informacjami- To chyba domena obecnych czasów. Niejednokrotnie staramy się wszystko poukładać w głowie i czasem wydaje się nam nawet, że wszystko jest już w należytym porządku, aż do momentu kiedy okazuje się: Ooooo… zapomniałem i przegapiłem. Tak, tak, to nic nienaturalnego. Jesteśmy dzisiaj przeładowani i dlatego powinniśmy się wspierać dostępnymi rozwiązaniami, które pomogą nam zapanować nad natłokiem informacji i zadań.
Potrzeba przestrzeni do działania.
Ciągły bieg i „gonienie własnego ogona” ma się nijak do efektywności. Bądźmy szczerzy, coraz trudniej jest nam zarządzać całym strumieniem złożonych zadań, kiedy wszystko trzymamy w głowach. Musimy działać, aby realizować zadania, a nie ciągle o nich rozmyślać. I tutaj dochodzimy do jednego z rozwiązań, które może pomóc nam okiełznać wszystkie pojawiające się zadania – Parkowanie Myśli.
Parkowanie Rzeczy – co to znaczy?
To nic innego jak zasada połączona z praktycznym podejściem, pozwalająca uwolnić się od męczących nas myśli o zadaniach. Kiedy o czyś myślę, o zadaniu jakie dostałem, a jestem w trakcie realizacji konkretnego zadania – Park the Task. To prosta zasada wynikająca z odruchu, bazująca na naszej intuicji. Nie rozmyślaj – „zaparkuj” zadanie, którym masz zarządzać w widocznym miejscu. To cała magia i sekret bardzo skutecznej zasady. Inaczej mówiąc, kiedy otrzymujesz zadanie do zrealizowania, „zaparkuj” temat zapisując go w widocznym miejscu.
Miejsce Parkingowe
To gdzie zapiszę zadania , którymi będę musiał zarządzać zależy tylko i wyłącznie ode mnie. Nie ma złotej reguły. Dla jednej osoby będzie to tablica w biurze, dla innej notatnik, a jeszcze innej telefon lub tablet. Najważniejsze, aby Parking Place był dla nas przyjazny i abyśmy czuli się swobodnie. To jak będzie wyglądał nasz Parking zależy od nas i od sytuacji, w jakiej będziemy go używali. Możemy mieć zatem kilka parkinów, w zależności od sytuacji i okoliczności. Podczas spotkań możemy korzystać z notatników, w domu z kawałka kartki papieru. Jeżeli określimy, że mamy 3 parkingi, to trzymajmy się przy tych 3 zdefiniowanych – nie twórzmy kopii i duplikatów obecnych, bo się pogubimy.
Pamiętajmy jednak, aby były to określone Parkingi, których będziemy pilnować.
Jak parkować zadania?
Zadania, którymi będziemy mieli zarządzać Parkujemy w sposób prosty, tak aby były zrozumiałe, gdy będziemy musieli do nich wrócić. Skoro mamy nimi zarządzać, to muszą być określone w formie celu, np. wysłać ofertę do klienta do końca miesiąca.
Parkingi, używamy do zadań, których nie musimy od razu realizować, które możemy „magazynować”.
Parking zawsze pod ręką
Jeżeli chcemy dobrze „parkować” zadania, Parkingi zawsze muszą być pod ręką, tak abyśmy mogli swobodnie z nich korzystać, kiedy tylko potrzebujemy.
Regularność
To podstawa w każdym działaniu. Parkingi mają swoją pojemność, dlatego musimy regularnie je przeglądać i pobierać zadania do realizacji. Jeżeli będziemy regularnie korzystać z Parkingów będą one niezmiernie skuteczne.
Zalety Parkingów Zadaniowych:
Parkowanie Zadań – Element Thing Visual Management
Parkowanie Zadań jest częścią systemu Thing Visual Management, jednakże można go stosować samodzielnie. Nie mylmy jednak parkingu zadań z „To Do List”. Może na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, ale ma inne przeznaczenie. Parking Zadań jest z założenia systemem PULL, z którego „podciągamy” zadania, a TO DO LIST to typowy system PUSH.
Parkowanie myśli to komfort, który w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebny. Kiedy nie muszę ciągle myśleć o rzeczach do zrobienia, tylko skupiam się na działaniu, staję się efektywniejszy. Wszystkie moje myśli mam pod ręką, na „miejscu parkingowym”.