Człowiek w centrum uwagi

 Firma, Organizacja, Przedsiębiorstwo jakkolwiek byśmy nie nazwali biznesu jest jedna cecha, jeden element, który łączy je wszystkie. To Człowiek, czasami o tym zapominamy, ale tak jest to Człowiek jest wszędzie tam gdzie prowadzony jest biznes. Dlaczego o tym mówimy, bo kiedy spojrzymy przez pryzmat jakości to ludzie poprzez różnego rodzaju procesy tworzą tą jakość. Bez ludzi nie możemy mówić o jakości. Ktoś powie, ale przecież jak mamy duży poziom robotyzacji to jakość jest zapewniona – Tak, tylko te roboty też stworzył człowiek i te same roboty programował człowiek.

Jakość ma ludzką twarz

Jakość tworzą w firmie ludzie – to my wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni. Kiedy patrzymy na to jak funkcjonują procesy możemy stwierdzić to wina procesów. Tyle że kiedy popatrzymy na to z innej strony to jest zupełnie inaczej za procesy odpowiada człowiek i to on jest za nie odpowiedzialny na koniec dnia. Dlaczego zatem nie ma na pierwszym miejscu człowieka w wielu sytuacjach. Bo wszyscy o tym zapominają. Często niestety człowieka sprowadza się do robota, którym nie jest. Kiedy popatrzymy wiele lat wstecz to w fabrykach dochodziło właśnie do takiej formy pracy. Człowiek równa się robot – te same czynności przez wiele godzin, proste powtarzalne ruchy – to nic innego jak bezpośrednia droga do….zaburzeń. Jakość tworzą ludzie, ale ludzie świadomi. 

Człowiek to nie robot – ma emocje

Zdenerwowanie, smutek, roztargnienie…to wszystko co może siedzieć w człowieku, to wszystko jest w każdym z nas…bo jesteśmy ludźmi nie robotami. Nie można być efektywnym kiedy jesteśmy myślami gdzieś daleko. Dziwimy się kiedy ktoś jest nieobecny tu i teraz…a to wszystko przez emocje, które w dzisiejszych czasach są intensywne i odczuwalne nieraz ze zdwojoną siłą.

Emocje są częścią każdego z nas i każdy radzi sobie z nimi w inny sposób. Warto jednak pamiętać, że ktoś obok nas może borykać się problemami, których na zewnątrz nie widać. To oczywiście będzie miało wpływ na pracę. To od nas zależy czy damy komuś wsparcie czy też nie. Emocję mają bezpośredni wpływ na komunikację, dlatego też sztuką jest odłożenie osądów i zrozumienie drugiego człowieka – to że ktoś ma dzisiaj przysłowiowy „humor” wcale nie znaczy, że jest obrażony, że działa z premedytacja – czasami po prostu targają nim emocje. Chciejmy to tylko zrozumieć. 

Wpływ emocji na nasze działanie i percepcję (a co za tym idzie przełożenie na jakość i bezpieczeństwo) doskonale przedstawia czynnik ludzki. Czynnik ludzki wraz z parszywą dwunastą nie ma zastosowania tylko i wyłącznie w lotnictwie, ale w każdej branży.

Kultura Otwartości i Zaufania

Zaufanie, to coś bez czego nie da się funkcjonować zarówno w życiu prywatnym jak i biznesowym. Śmiało można powiedzieć, ze bylibyśmy chodzącym kłębkiem nerwów, gdyby go nie było. Kiedy człowiek stawiany jest w centrum  uwagi organizacji, zaufanie budowane jest w naturalny sposób, a otwartość pojawia się jako skutek uboczny takiego działania.

Szczególnie ważne jest możliwość otwartej rozmowy w firmie, przecież spędzamy w niej większość dnia. Każdy chce się czuć dobrze w firmie w miejscu w którym przebywa, każdy szuka akceptacji i zrozumienia – zarówno indywidualiści jak i gracze zespołowi. 

Jak zatem budować kulturę otwartości – wszystko zaczyna się od top managementu, poprzez kierownictwo. To management nadaje kierunek w jakim rozwija się kultura organizacyjna. Oczywiście, że firma musi mieć przychody i zyski, nie klucz się to jednak w rządem wypadku z kreowaniem kultury organizacyjnej. Nie trzeba zamykać przed ludźmi drzwi, aby osiągać wyniki i realizować cele. To ludzie przecież realizują cele organizacji.

No tak, ale przecież firma to nie strefa azylu czy wyspa odpoczynku – zgadza się w firmie realizujemy cele wynikające z potrzeb rynku i naszego klienta. Ale raz jeszcze, nie znaczy to że firma nie może być otwarta na ludzi i słuchać co mają do powiedzenia. Oczywiście, że nie jest to łatwe, ale co w obecnym świecie jest łatwe?!

Człowiek ma prawo do błędów, ale trzeba się na nich uczyć

Błędy popełniają wszyscy i ci mali przedsiębiorcy jak i wielkie konglomeraty. To część naszego codziennego funkcjonowania. Oczywiście najlepiej jak błędów jest jak najmniej, ale prędzej czy później pojawiają się problemy. 

Skoro człowiek jest fundamentalnym elementem każdej organizacji to i jego podejście do błędów jest niezmiernie ważne dla firmy, dlaczego? Dlatego, że to od człowieka zależy co z tym fantem zrobi, czy zgłosi problem, czy zamiecie go pod dywan, czy zajmie się nim i go rozwiąże i wreszcie czy się na jego podstawie czegoś nauczy i wyciągnie wnioski.

Kultura Otwartości wspiera ludzi jeżeli chodzi o zgłaszanie problemów i pracowanie z nimi. Kiedy możemy zgłaszać problemy w firmie to już jest duży problem. Niestety czasami ludzie nie chcą słuchać o problemach, uważając że ich nie ma. Jest to niestety krótkowzroczne i takie podejście na dłuższą metę jest zabójcze dla organizacji.

Nie chodzi tylko i wyłącznie o to, aby zgłaszać problemy, ale przede wszystkim, aby z nimi pracować i aby w końcu się na nich uczyć. Człowiek uczy się na błędach – jest takie powiedzenie i jest w tym sto procent prawdy, ale tylko wtedy jeżeli chcemy się czegoś nauczyć.

Człowiek, tworzy organizację, funkcjonuje w niej i realizuje cele. Pamiętajmy jednak, że to człowiek jest najważniejszym elementem organizacji i to w jaki sposób funkcjonuje organizacja zależy od ludzi, od kierownictwa, ale także od nas wszystkich którzy bierzemy czynny udział w codziennym życiu firmy.

podobne